Z nemožné situace na vysněné dovolené, část druhá

Měsíc uběhl jak voda a hurá zpět domů do Česka a odtud do Londýna.

Říkáte si asi, že to muselo být super, ano bylo, ale chci se s vámi podělit o pár věcí, které jsem si díky dovolené uvědomila. Bylo to většinou ponaučení či pocity z nepříjemných situací, které v té době nastaly.

Cesta z Brna do Itálie

Vyjížděli jsme autem z Brna do Itálie, Bellante Stazione-Gulianova. Cesta dlouhá 1138 km přesně. Cesta trvala 12 hodin i se 4 přestávkami. Utekla opravdu rychle a bez problémů. Vyšlo nás to asi na 200 euro i z dálničními poplatky.

navysnenoudovolenou

Při příjezdu vlažná sprcha

My Češi máme bohužel tendence vše kritizovat. Já vyrůstala v negativním přesvědčování, jako to nedělej, to není pro tebe dobré. Kritika všeho, byla náš denní chleba. Přitom paradoxně kritika je to, co mnozí neumí přijímat, ale hází ji všude kolem.

Vezměte si klasický příklad. Jedete na dovolenou, už fakt, že někam jedete je výhra. Máte volno z práce, máte na to peníze, na to jste se těšili přece celý rok. Balíte si věci, najednou zjišťujete, mám moc věcí, nevejdou se mi do kufru.

Přijedete na místo, je tam šílené vedro, nevíte jak to zvládnete, přece říkali, že má být max 30 stupňů. V pokoji klimatizace nefunguje, delegátka je neschopná cokoliv řešit. Lehátka na pláži máte v předposlední řadě, takovej kus  k moři. Ceny jsou drahé, tak draho jste si tady nepředstavovali. Výlet, který jste chtěli, vám zrušili. Jídlo v restauraci je jen samá zelenina a téměř žádné maso, budete hladovět.

No, jak to tady vydržíte??? Dovolená za všechny prachy! Je vám aspoň něco z toho povědomé? Stěžovat si na vše, na co přijde.

Jiný kraj, jiný mrav

Když jsme přijeli o půl 11 večer, únava po 12hodinové cestě byla opravdu znát. Majitel nás nechal ještě čekat půl hodiny venku než douklidil a poté  nás pustil dovnitř. Když jsme přišli do bytu polilo nás horko. Takových 35 stupňů určitě.

Ale horko jsme přece chtěli, ne? Majitel neměl zapnutou ani klimatizaci, ani větrák. V ložnici a v obýváku se svítilo a okna byla dokořán, tudíž všude bylo nekonečně mušek, pavouků a různého hmyzu. Tak jsem se zhrozila a v ložnici se ten večer spát rozhodně nedalo. Nakonec jsme spali všichni v kuchyni na sedačce.

Byla jsem naštvaná, zklamaná a říkala si, do čeho jsme to přijeli. Začínala jsem si stěžovat.

Dívejte se na věci pozitivně

Ráno jsem stále cítila naštvání. A to kvůli tomu, že jsem viděla, jaký tam je nepořádek. Prach a hmyz opravdu všude.

Ale řekla jsem si stop, na tohle jsem se těšila, jsem s rodinou po 4 letech na dovolené a ještě na měsíc. Musím si to užít, každou minutu. A ne brblat a kazit si to.

Na vše jsem se podívala jinýma očima. Přes noc jela klimatizace, měli jsme příjemně. Nepořádek, co tam byl, jsme si řekli, že uklidíme co nejdřív, ať si konečně můžeme začít užívat.

Nakonec jsme uklidili opravdu rychle. Jak to ze začátku vypadalo špatně, tak na druhý den po úklidu, bylo vše jak má. Stačilo jen změnit přístup. Pohled na věc pozitivníma očima a nepřipustit si žádný problém. V podstatě žádný ani nebyl.

První uvědomění: Na vše se dívejte pozitivně. Nehledejte a nepřidělávejte si starosti, kde vlastně ani nejsou.

Druhý den jsme zjistili, že lehátka na pláži se musí platit. Což nám bylo jasné, ale ta cena byla naprosto šílená. Chtěli 20 euro na den za dvě lehátka a jeden slunečník.

Když si spočítáte cenu za celý měsíc, vycházelo to na 600 euro za měsíc, což bylo více jak za celý byt na měsíc. Slevu by dali minimální cca 100 euro. Obešli jsme mnoho majitelů a nejlevnější cena, co nám nabídli, byla 300 euro a to byly lehátka třeba až v páté řadě, takže daleko od pláže.

Další rána pod pás

znemoznesituace

Chtěli jsme mít vysněnou dovolenu s lehátky na pláži, no ne?  Jak člověka naštve taková blbost. Za mého dětství jsem nic takového neměla a jak jsem byla šťastná přítomností a neřešila jsem, jestli ležím na lehátku, které ani nebylo nebo na dece, na zemi. Nakonec jsme našli úžasné místo, kde se dalo  ležet, byla tam i sprcha a v bytě jsme našli slunečník. Co víc si přát :-).

Uvědomila jsem si, že nepotřebuji ke štěstí pouze materiální věci a dokonalou dovolenou. Stačí mi dva lidi, které miluji a být za to vděčná. Nedívat se na to, co je špatně, nebo co by mohlo být možná lepší. Dívat se na to, co je teď, v tuto chvíli a ty okamžiky prožívat naplno.

Druhé uvědomění: Žijte přítomností. Nedívejte se na dokonalost, perfekcionismus. Neřešte zbytečné maličkosti.

Myšlenky na práci

Za pár dní jsem se přistihla, že stále myslím na svoje povinnosti. Na to, co musím udělat. Na to, co mi utíká, když jsem zrovna na pláži. Byla jsem stále jak na trní.

Od té doby, co žiji v Anglii a  založili jsme firmu, tak mám pocit, že jsem se nezastavila. Honím se stále za výsledky, za mými cíli a mám toho všeho nad hlavu.

Zjistila jsem, že za ty 4 roky, co jsem nepřetržitě pracovala, neumím odpočívat. Zapomněla jsem na to, jaké to je, mít čistou hlavu, jaké to je, jen ležet a nic nedělat. Byla jsem totálně vyšťavená a to jsem nevydržela ležet ani 10 minut v naprostém klidu.

Cítila jsem, jak je důležité mít v životě rovnováhu. Pracovat a zároveň odpočívat. Dopřát si opravdový odpočinek aspoň dva dny v týdnu. V mém případě odejít z domu, protože doma i pracuji, vypnout počítač, emaily a facebook, kde denně řeším pracovní záležitosti (ani na facebooku nemám čas na nějaké odreagující příspěvky).

Často si myslíme, že si naložíme na sebe práci, abychom ji co nejdřív zvládli. Jenže čím víc pracujete, tím víc toho uděláte méně.

Uvedu známý příklad: když uvážete divokého koně, nechce být celý den v ohradě. Když koni dáte dostatek prostoru a večer ho uvážete, rád zůstane v ohradě.

Tzn. když máte hodně práce, nesmíte vidět já to nestíhám, stresovat se, a tlačit na pilu, že za každou cenu to musíte dodělat. Musíte vidět, že máte dostatek času, dostatek možností a dostatek odpočinku, kdykoliv chcete. A také si odpočinek dopřát během dne. Uvidíte obrovský rozdíl ve výkonu vaší práce. Protože jen dovolená nestačí.

Třetí uvědomění: Mějte v životě rovnováhu práce a odpočinku. Dopřejte si zasloužený relax a klid. Zklidněte se nejméně 15 minut denně v průběhu pracovního nasazení, třeba meditací.

Samota ukáže vaší pravou tvář

znemoznesituace1

 

Protože až budete umět odpočívat, budete jen vy sami se svými myšlenkami, teprve tady můžete objevit sami sebe. Nenajdete sami sebe v každodenním ruchu života, najdete se, až úplně vypnete. V tu chvíli si uvědomíte, co sami chcete. Ne to, co si  myslíte, že máte chtít nebo to, co po vás chce někdo jiný.

Když jsem byla sama na pláži, jenom tady jsem si tohle mohla všechno uvědomit. Pár věcí, které mění naprosto život.

Čtvrté uvědomění: Dopřejte si čas sami pro sebe. Aspoň jednou za čas buďte sami se sebou.

Dopřejte si, co máte rádi

Páté uvědomění: Myslete na sebe, neodbývejte se.

Kdykoliv jsme šli na zmrzlinu nebo na jídlo, měla jsem tendence vše koupit pouze dceři a muži. Já vždy říkávala, já nechci, dojím to po dceři atd. Znáte to, že? Když máte dítě, myslíte především na něho a vy se uskromňujete. Vše pro ostatní a pro vás nic. Tentokrát jsem udělala změnu, vše pro všechny stejně.

Jak se hned cítíte báječně. Dáte si zmrzlinu, která vám chutná a nedojídáte pouze zbytky :-).

Další splněný sen

zavysnenoudovolenou2

Šesté uvědomění: Plňte si své sny. Nezáleží jak jsou velké.

Já si touto dovolenou splnila hned tři sny. První sen byl trávit dovolenou s dcerou v létě u moře, my byly poprvé spolu, když nepočítám moře v UK. Druhý sen byl být na dovolené déle jak týden, nebo 14 dní. A druhý sen byl jet do Říma a podívat se na Koloseum. Splnila jsem si je hned všechny.

A jaký je to skvělý pocit. Když jen sníte a vůbec nic se neděje, za čas člověk musí být úplně prázdný, bez životního elánu a energie. Dávejte si klidně malé sny, ať se vám lehčeji plní. Uvidíte, jak budete díky tomu plní života. Pak totéž aplikujte i na velké sny, protože jakýkoliv sen je splnitelný.

Díky za dovolenou, která mi v mnohém otevřela oči. Všechny moje uvědomění praktikuji a určitě budu hodně odpočívat. A vám přeji to samé.

První díl článku si můžete přečíst zde.

Posílám ještě malý pozdrav z pláže :-).

Růžena Nekudová
Na základě jejího příběhu a příběhů druhých inspiruje lidi, jak zvládat těžké zkoušky v životě, jak se z nejčernější temnoty dostat na výslunní. Provází je zázračnou hladinou Alfa neboli stavem uvolnění, směřuje je k jádru jejich trápení a následně ke změně v novou příležitost. Vzdělává a učí o tom, co jsou to meditace, jak s nimi začít a jaký mají pro nás velký přínos. Vytváří přímo léčebné řízené meditace, které pomáhají lidem překonat velmi těžké chvíle. Věnuje se osobnímu rozvoji, duchovnu a vše nabyté předává lidem
Růžena je autorkou knihy Vězení jako dar>> a převratné metody Zrcadlo času>> . Její další meditace najdete tady >>.
A její inspirativní příběh najdete tady >>
Komentáře