Domácí práce nejsou pouze ženská záležitost

V 85 % domácností jsou domácí práce zásadně ženskou záležitostí.

Ženy jsou v dnešní době rovnoprávnými partnerkami mužů. Chodí do práce stejně jako muži, i když mají malé děti, tak se už většina z nich realizuje. Přesto však většina domácích prací zůstává stále na nich. A jsou to práce často zbytečné, nudné, vyčerpávajícínavíc nedoceněné!

V textu si přečtěte více:

Tahle myšlenka, natočit video na toto téma, vznikla opravdu velmi rychle, protože jsem se už naštvala na to, jak je na ženy vyvíjen tlak, co se týče domácích prací a tzv. “ženských povinností” v domácnosti.
Bez přípravy jsem si sedla a začala točit video a doufám, že bude mít ten správný dosah.

Denně slyším ze všech stran, jak si ženy stěžují, že musí pořád jen uklízet, vařit a starat se o domácnost. Také dostávám dotazy, jaké já mám zkušenosti, jak případně se sama k tomu stavím a jaké mám rady?

Chápu situace, kdy hodně žen má domácí práce, a vše s domácností spojené, opravdu rádo a baví je. To je v pořádku. Když v tom žena vidí svou zábavu, hobby, cítí naplnění, není co řešit. Ale pokud žena cítí, že ji naplňuje úplně něco jiného, musí se k domácím pracím naopak nutit a bere to jako její povinnost, tak to není úplně dobře.

Proto prosím všechny matky, nerozmazlujte své syny a nepodstrojujte jim všechno až pod nos. Myslím jídlo, pití a nedělejte za ně domácí práce. Chápu, že vše za ně děláte, protože je milujete.
Ale to je opravdu špatně.  Škodíte jim i jejich budoucím partnerkám.

Ani nevíte, jak nevědomě váš syn potom vyvíjí tlaky na svoji partnerku nebo ženu. Protože sám je v tomto ohledu vychovaný tak, že domácí práce, jsou práce pouze pro ženy. Přebírá stereotypní chování. Není sám schopný uklízení nebo vaření, protože to buď neumí a nejspíš doma slýchával: to za tebe udělá tvá žena nebo to je ženská práce atd. No a ani ho nenapadne, že by to mohlo být i jinak.

Později  žena je automaticky nucena vařit, uklízet a vše dělat sama, protože ve společnosti je to bohužel takto zažitý a ještě od muže je na ni tento tlak vyvíjen.

Žena, která nemá ráda domácí práce, tak je dělá z povinnosti, z povinnosti postarat se o dítě či muže. Pak se stává, ze jednou něco neudělá, třeba maličkost, například neumyje hned po obědě nádobí, protože se jí zrovna nechce. Muži vadí, že není uklizeno, protože chce mít doma pořádek. Místo toho, aby sám uklidil, je oheň na střeše. Vyžaduje to po ženě, protože po nějaké době soužití, si k ní více dovolí.

Proč ale lidé neocení, co mají, co pro druhé dělají?

A dále spíše vyčítají něco, co by druhý měl ještě udělat nebo co zrovna zapomene, či případně se mu nechce momentálně dělat.

Jsou to tlaky především na ženu a na to, že má být dokonalá,  nejlépe krásně upravená, sexy, vždy perfektní, inteligentní, ještě k tomu vydělávat (aby nebyla zlatokopka) rodila děti, starala se o muže a také dělala všechny domácí práce. Ženy se kvůli tlakům honí za dokonalostí a poté se akorát stávají vyčerpanými ženami, manželkami s nulovými ambicemi a připadají si jako služky v domácnosti.

Ale jsou tyto požadavky na ženu reálné???

Jsme snad super ženy? Dokáže tohle všechno naráz i muž?

Jak z toho ven? Rada pro ženy:

Dělejte vše, jak se cítíte. Když se vám nechce, nedělejte to! Naučte se říkat ne. Nenarodili jsme se proto, abychom byli perfektní, ale abychom byli šťastní.
Když vás někdo neocení za to, co pro druhého děláte, tak ten druhý má problém a ne vy. Nenechte si do ničeho kecat.

Domácí práce nejsou pouze ženská záležitost, je to přežitek. Říkejte partnerům své pocity, aby věděli, zda vás práce v domácnosti naplňuje či ne. Partner k vám bude potom přistupovat úplně jinak a nebude to brát jako samozřejmost.

Nebojte se najmout někoho na úklid, komu uděláte navíc radost, že má od vás nějakou korun navíc, nejlépe studentům, důchodcům.

Přijměte, že nemáte dvě zaměstnání (práce a domácnost) a že nemůžete stihnout a udělat vše. Zapojte rodinu, aby vám pomohla a vy se natáhněte k odpočinku. Relaxujte a načerpejte energii. Život je totiž příliš krátký na to, abyste ho prouklízely.

Chvalte muže za jakoukoliv pomoc v domácnosti. Díky tomu, bude pomáhat častěji a sám od sebe.

Nerozmazlujte na začátcích vztahu své muže, nezjednodušujte jim život, samou láskou se chcete rozdat, abyste si udržely své partnery. Ale co muže naučíte už těžko později odnaučíte. Toužíte tímto po uznání a respektu, ale to nepřijde, pokud děláte něco za něco. Dělejte vše především prvně pro sebe, aby vás to těšilo a bavilo. Pak přijde zasloužené uznání a respekt toho, že jste sama sebou.

Žena 21. století je sama sebou a bez vlivu. Dokáže říct ne.

domacipracenejsoupouzezenskazalezitost

Jak to řeším já: já nejsem dokonalá, mám právo na to, že se mi nechce něco udělat anebo že zapomínám něco poklidit, co roztáhnu.
Nejsem stroj ani robotická žena.

A řeším to tak, že když se mi něco nechce dělat, tak to nedělám, i přes případné protesty 🙂
Funguje to takto: čím víc se  do něčeho nutíme, tím víc to odmítáme dělat. A funguje to tak nejen při domácích prací. Protože pokud necítíme nátlak, tak rádi děláme sami od sebe mužům radost.

Ženy nemají povinnost dělat domácí práce, když nechtějí. Nezapomínejte, že je to pouze převzaté společností, ze zažitých rolí mužů a žen. Jsou to tlaky vyvíjené na nás, že takhle to je “správné” a takhle by to mělo být.

Rada pro muže:
Oceňte ženu za vaření, uklízení, starání se o vás a domácnost. Pokud totiž neděláte běžně tyto věci, tak nevíte jaká to je starost a námaha.
Pomáhejte svým ženám v domácnosti, máte taky ruce a nohy.
Nechte ženu odpočívat, když potřebuje, zaslouží si to.
Neočekávejte od ženy každý den teplou večeři. Neberte to jako samozřejmost.

Uvidíte, že až z ženy spadne tento tlak, sama vám ráda uvaří a bude mít větší chuť cokoliv udělat.

Navíc rovnoprávná manželství, co se domácích prací týče, jsou šťastnější, tvrzení výzkumného institutu v Madridu.

Ženská revoluce

Možná se vám nebude líbit, co říkám a píšu, ale vím, že hodně žen mi dá za pravdu, i když se bojí o tom mluvit. Ženy často potlačují problémy, neříkají, co je trápí, snaží se být silné, radši se obětují pro druhé na úkor sebe.

Proto jsem chtěla i natočit toto video a napsat článek na toto horké téma. Budu ráda, když video budete sdílet, protože pro ženy je to něco jako revoluce.

Setkávám se s tím opravdu často. Ženy si hodně stěžují, že jsou stále jen hospodyňkami v domácnosti, ale přitom nic nemění a dál bohužel žijí ve stereotypizování rolí ve společnosti.

Tuto myšlenku jsem musela hned ventilovat a věřím, že bude mít přínos pro všechny, jak muže, tak ženy.

Protože když vy muži pomůžete v této oblasti ženám, budete je respektovat za nekaždodenní starost, tak ženy vás za to budou milovat a  starat se o vás s chutí a láskou.

Růžena Nekudová

Na základě svého příběhu, kdy skončila nespravedlivě ve vězení a padla na úplné dno, inspiruje lidi, jak zvládat těžké životní zkoušky, jak se z nejčernější temnoty dostat až na výslunní. Provází je zázračnou hladinou alfa neboli stavem uvolnění, směřuje je k jádru jejich trápení a následně k pozitivní změně. Je velká propagátorka meditací, které také vytváří, protože jí doslova zachránily život.

Růžena je autorkou knihy Vězení jako dar a převratné metody Zrcadlo času, které pomáhá plnit své sny již tisícům lidí.

Více o Růženě najdete ZDE
Komentáře