Pravda – Ježíšek dárky nenosí

Blíží se Vánoce a s nimi i tzv. Jěžíšek, Santa Klaus, děda Mráz a já nevím co ještě. Děti Vánoce milují a toto kouzlo Vánoc je především jejich čas.

Ale…

Někdo si klade otázku jako já, jak a kdy dítěti vysvětlit, že Ježíšek dárky nenosí? Nepleťme si to s tím, že Ježíšek neexistuje. Protože existoval. Ježíšek je zdrobnělina pro Ježíše Krista.

Dceři je 8 a půl let, chodí do třetí třídy. Letos už ani nepsala dopis Jěžíškovi. Proč? Něco tuší nebo už se cítí dost velká? Neví zda psát Ježíškovi nebo Santovi? O Ježíškovi se vůbec letos nemluví. Neznám odpověď, zda ví pravdu nebo ne. Tento pocit mě dokonce donutil cítit se provinile za to, že lžu své dceři.

Zamyslela jsem se nad tím, proč vlastně tradujeme tuto tradici. Naše děti přebírají po nás programy a tradice. Tradice ovšem plně neumožňuje být sám sebou a nutí nás k sebepotlačování, ať už svých názorů nebo chování na danou tradici, tedy Vánoce.

Vánoce se slaví už od 19.století. V rodinách se začaly dávat dárky dětem, vznikl zvyk vánočních stromků a dávání i oplácení darků mezi dospělými, jakási moderní obdoba dávné indiánské slavnosti potlače. Vánoce se během 20. století staly silně komerční.

Dětem se nelže

Kdo vymyslel tradici, že se má dětem lhát? Musíme přece uznat, že děti učíme, že se lhát nemá a sami to děláme, jen kvůli nějaké nadbytečné tradici. Děti v nás dospělé mají důvěru a moc nechápou, proč by jim jejich rodiče mohli o tomto lhát. My se snažíme tuto důveru budovat, již od narození našich dětí. Přece nechceme, aby jsme o tuto bezmeznou důvěru svých dětí přišli?pravdajezisekdarkynenosi

A co víc, někteří dokonce učí děti, aby byly hodné kvůli dárkům. Když hodné nebudou (hodné podle našich představ) dárky nedostanou. Taková trošku láska za podmínku. Ale tohle by bylo na další článek ne-li knihu.

My dospělí si už asi nepamatujeme, jaký to na nás mělo následek, když jsme zjistili, že Ježíšek dárky nenosí. Zažili jsme pocit zklamání nebo nám to bylo jedno? Nejspíš to až tak nikomu nevadilo. A ten, kdo si pamatuje pocit zklamání, jak to může dál lživě tradovat svým dětem a jen doufat, že tento pocit nezažijí.

Až příjde na věc, tak my dospělí se bojíme říct dětem pravdu. Co většinou uděláme? Neřekneme nic, zbaběle čekáme, až si na to děti přijdou samy.

Pro děti je to v ten moment nejspíš jedna z nejhorších zpráv v jejich dětství. Proč tedy nedopřejeme našim dětem již odmalička pravdu? Bojíme se, že zmizí kouzlo Vánoc, že se tolik nebudou těšit na dárky? Já myslím, že právě naopak.

Děti se budou těšit co jim, pro ně dva nejdůležitější lidi na světě, nadělí pod stromeček. Vždyť Ježíška ani neznají a často slyším děti říkat: Ježíšek lže; Ježíšek je falešnej; kterej z Ježíšků, co jsem viděl je pravej, každej vypadá jinak; je Ježíšek to stejný co Santa Klaus; proč se Ježíšek jmenuje u nás jinak, než všude jinde; kolik je Ježíšků atd..

Pravdou rozhodně kouzlo Vánoc nezměníme k horšímu. Spousta z nás, já rozhodně, se bude cítit mnohem svobodněji a odpadnou vymyšlené odpovědi: to se ti jen zdálo, Ježíšek je jen jeden; Ježíšek není stejnej jak Santa Klaus, protože a sami si doplňte…..

Proto nepřistupujme k dítěti jako dítěti, jednejme s ním férově ať nevyrůstá v iluzi. Veďme děti tak, aby měli kouzelný celý život a ne jen Vánoce.

Tradice se nemusí tradovat, tak jak jsme zvyklí

Je opravdu důležité, abychom my rodiče jen nepřihlíželi zajetým tradicím, o kterých nevíme kdo je vymyslel a proč se tak dělají. Abychom je nevědomky šířily a přitom sami se s nimi ani neztotožníme.

Jsem pro to, aby se některé tradice upravily a byly založené na pravdě. Myslím, že každý chce být pro své dítě správným příkladem. Řešením na stávající je říct třeba to, že Ježíšek je něco jako pohádka, aby Vánoce byly ještě krásnější a dárky nosí rodiče a dospělí, aby vyjádřili svoji lásku a dělali radost.

Vysvětlení spojit i s historií a skutečným příběhem Ježíše Krista. Rozhodně nevymýšlet další ježíškovskou lež typu: Ježíšek nosí dárky jen malým dětem. Tím byste akorát říkali, že kouzlo Vánoc patří jen malým dětem a zatímco dospělým kouzla, radost a krása už nepatří.pravdajezisekdarkynenosi1

Malé děti mají kolem sebe plno pohádkových prožitků, kouzel, víl, čarodějů, jejich malá dušička touží hrát si a věřit na pohádkové postavy. Novodobé pohádky mají v sobě i pravdivou moudrost a tu bychom měli rozvíjet. Ne tradovat každý rok v televizi hloupé pohádky, které říkají žili šťastně až do smrti a násilím k vítězství.

A vůbec nejlepší od narození dítěte je mluvit pravdu, díky Ježíškovi si přece dáváme dárky, proto ho oslavujeme.

Co takhle říci celou pravdu? Že zázraky existují. Že nejen děti ale i dospělí, když si budou správně přát, tak si mohou opravdu přát cokoliv a pokud budou správně komunikovat s bohem, dnes je na to nový výraz vesmír, tak se jim jejich přání splní. Stačí jen říkat to, co opravdu chtějí. Krásným příkladem je pohádka Aladinova lampa. Jen si představte, že těch přání máte neomezeně.

Rodinná tradice Vánoc

Vánoce mám spojené také s tím, že se scházejí blízcí a rodina. Výzdoba, cukroví, stromeček, jídlo a pití, kupa zbytečných dárků, vše musí být perfektní. Mnoho z nás by si mohlo položit otázku: co je důležitější? Jestli tradiční předvánoční shon a stres, aby vše bylo perfektní a dokonalé anebo klid, pohoda a užití si společného času, tak jak opravdu chceme? Někdy stačí místo každoročních ponožek a pyžama jen být a cítit přítomnost lásky kolem nás.

Protože co je na tom divného, že chcete trávit Vánoce třeba v hotelu na Kanárských ostrovech, v teple, bez stromečku, bez kapra nebo tradičního řízku? Co je divného třeba na tom, že chcete Vánoce trávit pouze s jedním člověkem a odpočinout si a ne lítat po rodině a unaveně sedět a tvářit se, že jste spokojení?pravdajezisekdarkynenosi2

Vaše povinnost není trávit Vánoce, tak jak to kdysi někomu vyhovovalo.

Tradice Vánoc vám nikam neuteče, i když je zrovna tento rok budete trávit, tak jak chcete a s tím, kým chcete. Tradice je procesem předávání, co tedy chcete předat svým dětem a sami sobě? Klid, pohodu a radost z Vánoc anebo aby trávily Vánoce, tak jak si přejete vy a co vám vyhovuje?

Svobodně se rozhodněte, jak budete tento čas trávit, osvoboďte se od tradic a myslete na svoje potřeby.

Moje dnešní zkušenost mně jasně říká, chci to být já, kdo řekne svojí dceři pravdu. Už nelži svoji dceři, postav se tomu čelem a nebuď srab. Jdu do toho a co vy?

PS: Dcera již rok ví, že Ježíšek dárky nenosí. Vysvětlila jsem ji, kdo byl Ježíš, jak vznikly Vánoce a proč se tradují. Nebyla zklamaná, právě naopak. Sama mi řekla, že to tušila. Na Vánoce se těší úplně stejně, možná i víc, protože teď už ví od koho je jaký dárek a ráda pátrá, kde jsou schovaný. Vidím na ní, jak je ráda, že mi může věřit a úplně se naparuje, že s ní o všem mluvím a říkám jí pravdu. Takže bát se opravdu nemusíte.

Pro všechny děti jsem připravila zdarma kouzelnou meditaci, zde ke stažení >>>. Vyzkoušejte místo pohádky nezapomenutelný zážitek.

Růžena Nekudová
Na základě jejího příběhu a příběhů druhých inspiruje lidi, jak zvládat těžké zkoušky v životě, jak se z nejčernější temnoty dostat na výslunní. Provází je zázračnou hladinou Alfa neboli stavem uvolnění, směřuje je k jádru jejich trápení a následně ke změně v novou příležitost. Vzdělává a učí o tom, co jsou to meditace, jak s nimi začít a jaký mají pro nás velký přínos. Vytváří přímo léčebné řízené meditace, které pomáhají lidem překonat velmi těžké chvíle. Věnuje se osobnímu rozvoji, duchovnu a vše nabyté předává lidem
Růžena je autorkou knihy Vězení jako dar>> a převratné metody Zrcadlo času>> . Její další meditace najdete tady >>.
A její inspirativní příběh najdete tady >>
Komentáře