Metoda k sebelásce a zvýšení sebevědomí

Tato Metoda k sebelásce a zvýšení sebevědomí mně změnila život.

Ještě před třema rokama jsem si neuměla stát za svým názorem, vůbec jsem si nevěřila, neuměla jsem se ocenit a neznala jsem svoji hodnotu. Neuměla jsem si nastavit vlastní hranice a nechala jsem sebou manipulovat. Moje sebevědomí bylo na bodě mrazu a já se neměla vůbec ráda.

Sebeláska pro mě bylo zakázané slovo, nesnášela jsem to a říkala jsem si, ježiši, co to jsou za kecy, každý se přece má rád. Pak jsem pochopila, že je něco špatně, když jsem neuměla ustát situace typu:

 1. 💧Nejsi dost dobrá partnerka pro mého syna (řeč je samozřejmě o mně).
 2. 💧Až se budeš chovat slušně, pak budeš přijatelná (já si vždy myslela, že jsem slušný člověk, ve zkratce až se budu chovat tak, jak chce někdo jiný, pak teprve je to ok).
 3. 💧Uděláme to tak, jak chceš ty (nežila jsem svůj život, a stále ustupovala tomu co chtějí druzí).

Pořád jsem na sobě viděla chyby, pořád jsem se kritizovala, pořád jsem si myslela, že nejsem pro ostatní dost dobrá a snažila se vylepšit, aby mě druzí přijímali. Snažila jsem se mít ráda, ale nefungovalo mi to.

Proč 

Pochopila jsem jednu zásadní věc, která mně v tom bránila. Důležité je umět přesunout centrum hodnocení zvenku – od toho, co si myslí o nás ostatní a jak chceme na ně působit, směrem dovnitř, k sobě, k tomu, co si myslíme o sobě sami a co je pro nás důležité.
Pochopila jsem, jak se mít ráda, svým způsobem, který mi sedí a vyhovuje a konečně funguje. 💕
Uspořádala jsem si své hranice, kterých se držím. Díky tomu se mi automaticky zvýšila hodnota a lidé mě naopak více přijímají. Dosahuji toho co chci já a dokážu si to prosadit s naprostým klidem.

Vidím na sobě obrovské pokroky a už úplně chápu, co znamená slovo sebeláska, sebevědomí a jak jsou potřebné v našich životech. Protože pokud začneme u sebe, změníme i naše okolí. Mít zdravé sebevědomí se u nás moc nevidí a dokonce se ho lidé i bojí a je to velká škoda.

Ale když jsem to dokázala já, dokáže to každý.

🍀Protože mít zdravé sebevědomí je základ úspěchu ještě dřív, než s čímkoliv začneme.🍀

A posdílím s vámi jednu metodu, která mně na začátku hodně pomohla.

Je to technika práce se zrcadlem, dala jsem ji název Magické zrcadlo, pro posílení vlastní sebelásky a sebepřijetí, což je základem k tomu, aby se vám zvýšilo vaše sebevědomí. Je to technika od Louisy Hay. 

Myslím, že mnozí tuto metodu znáte nebo jste o ni slyšeli, ale sáhněte si do svědomí, kolik z vás ji denně praktikuje? 

V podstatě se takto naučíme milovat sami sebe, takoví, jací jsme. Tím se nově naprogramujeme a odbouráme vnitřní tlak našich negativních myšlenek – našeho podkopávače a kritika mozku, a budeme lépe odolávat i vnějšímu tlaku – narážky a kritiky okolí na naši osobu. Doslova se proafirmujeme k trvalému pocitu mít sám sebe rád a změníme naše smýšlení o sobě samých.

V čem spočívá technika

Stoupneme si před zrcadlo, díváme se sami sobě do očí a říkáme sami sobě pozitivní afirmace, slova. To vede k tomu, abysme se naučili milovat sami sebe. A opakováním tomu uvěřili, změnili svoje přesvědčení a zvýšili si sebevědomí.

Možná se to zdá jako jednoduché, ale zas tak jednoduché mluvit nahlas sám k sobě není.

Ničeho se nebojte, opět je to celé o praxi a zvyku.

Pokud sami sebe dostatečně nemilujeme, často zjistíme, že nám způsobuje bolest dívat se sami sobě do očí. To především tehdy, když nejsme spokojeni s tím, jak vypadáme. Dokonce i velmi krásní lidé kritizují svůj vzhled, nemají-li sami sebe dostatečně rádi.

Zrcadlo je jedním z nejmocnějších nástrojů, chceme-li dosáhnout pozitivních změn v našem životě. Stačí podívat se na sebe do zrcadla a říkat si pozitivní věci. Práce se zrcadlem tak značně zkracuje dobu, potřebnou na dosažení pozitivních změn. Viděla jsem řadu lidí, jejichž celý život se změnil pouze na základě toho, že si zvykli sedávat před zrcadlem a opakovat „Miluji tě, skutečně tě miluji“.

Opakování je matka moudrosti

Poprvé se vám to bude možná zdát nepravděpodobné a možná dokonce střelené. Ze začátku, se můžete stydět a budete si připadat směšně a blbě. Možná vám to ani nepůjde hned. Možná tomu nebudete dlouho věřit a budou se vám honit hlavou myšlenky – to je kravina, to nepomůže atd..V průběhu tohoto cvičení vámi bude možná lomcovat vztek, padne na vás úzkost, zmocní se vás stud a strach. Ale tento průběh je v pořádku.

Budete-li to však opakovat, kdykoliv se postavíte před zrcadlo, vaše vnitřní energie se začne pozvolna měnit, vaše destruktivní myšlenky a pocity se začnou uvolňovat. Časem uvěříte ve svá slova a zjistíte, že se opravdu milujete. Budete k sobě více laskaví a už zapřemýšlíte či se sami zkritizujete anebo necháte někým urážet či ponižovat.

Má osobní zkušenost

Když jsem začínala, stálo mě to mnoho slz a hlubokého dýchání, abych to zvládla. Ale když jsem se to naučila, udělala jsem tím obrovský skok.

Ze začátku jsem nemohla takové věty, jako miluji se, vyslovit nahlas. Měla jsem problém mluvit nahlas, šlo mi to jen v duchu. Později jsem se odhodlala a mluvila šeptem a postupně zvyšovala svoji hlasitost. Nebylo to úmyslné, prostě to nešlo a já měla takové silné bloky.

Později jsem to říkala jenom jako, že jsem to říkala. Nedokázala jsem se dívat sobě do očí a styděla se sama před sebou. Nevěřila jsem těm větách a byly pro mě bezvýznamné. Po nějakém čase, jsem se začala upřímně usmívat a opakovala jednu větu, miluji sama sebe, tak dlouho, až jsem začala postupně věřit. Důležité je vytrvat.

Věřím, že se i přes menší překážky, pokud se vyskytnou, přehoupnete a naučíte se tuto účinnou metodu.

5 kroků k posilování sebevědomí

 1. Přestaňte se porovnávat s jinými.
 2. Hledejte něco dobrého v každé situaci.
 3. Stůjte si za svými hranicemi.
 4. Rozvíjejte své silné stránky.
 5. Dělejte to, co milujete.

Pomocné afirmace pro vás, které si můžete před zrcadlem opakovat.

Začátečník:

 1. Dneska je krásný den, dneska bude opravdu krásně ve všech směrech.
 2. Dnes sám/a vytvářím nový den a překrásnou budoucnost.
 3. Otevírám nové dveře pro můj nový život.
 4. Otevírám se lásce.
 5. Jsem ochotný/á naučit se milovat.
 6. Je jednoduché se mít rád/a.
 7. Začínám si víc a víc věřit.
 8. Zasloužím si svoji lásku
 9. Mám se rád/a, i když se kritizuji.
 10. Řekni si svým jménem v 1. osobě (Růženo) miluji tě. Opravdu tě miluji. (minimálně opakovat 100x denně)

Pokročilý:

 1. Akceptuji svoji sílu a svoje schopnosti. Jsem tvůrce života.
 2. Odpouštím sobě i ostatním.
 3. Propouštím všechny negativní vzpomínky, svá zranění. Vnímám přítomný okamžik.
 4. Opouštím potřebu vztahů, které nepotřebuji, které mě ničí a nepodporují.
 5. Akceptuji svoje vnitřní dítě. Starám se o sebe i tebe s láskou. (můžeš se omluvit, že jsi s dítětem dlouho nemluvil, ale teď jsem tu pro tebe)
 6. Vím, že dělám to nejlepší co mohu a dokáži.
 7. Přijímám se takový/á jaký/á jsem. Jsem v pořádku, jsem ok právě teď a tady. Miluji se, taková jaká jsem.
 8. Všechno se děje tak, jak má a vše se děje v můj prospěch. Jsem v bezpečí.
 9. Jsem vděčný/á za to jaký/á jsem. Jsem kompletní a perfektní takový, jaký jsem.
 10. Láska je moje síla. Pouze láska je opravdová. Jsem láska.

Na konci cvičení s afirmacemi si můžete dát závazek na druhý den. Řekněte si: uvidíme se zítra krásko/krasavče, děkuji ti za dnešek, zítra probereme další oblasti, už se těším, zasloužíš si to nejlepší.

K afirmacím také patří:

Oceňte sami sebe – pochvalte se za nějakou činnost. Odměňte se – dopřejte si nějakou laskominu, obleček, cokoliv, co vás potěší. Nebojte se také pohladit, hýčkat a rozmazlovat. Dbejte o sebe tak, abyste se cítili opravdu dobře, tzn. noste takové věci, abyste byli sami sebou a ne to, co se sluší nebo co chce váš partner. A také sami sobě poděkujte, poděkujte i svému tělu.

Zasévejte svá semínka

Když řeknete nějakou afirmaci poprvé, nemusíte ji věřit, ani vám nemusí znít pravdivě. Pamatujte si, že opakování afirmací je jako zasévání semínek do půdy. Když zasejete semínko, nevyroste vám rostlina hned druhý den. Musíme být trpěliví a dopřát jí čas na její vlastní růst. Když budete vytrvalí a nadále afirmace opakovat, pustíme se všeho, co nechceme, afirmace se stanou skutečností a všechny cesty se nám otevřou k sebelásce.

Afirmační pozitivní věty mají velký přínos nejen na zvýšení sebevědomí, ale také na uzdravení různých nemocí, se kterými se můžeme na fyzické úrovni právě potýkat. Mluvte tedy i ke své nemoci, ke svým strachům a také sdílejte své pocity.

Sebeláska má za následek, že se uzdravuje naše mysl, naše tělo a díky tomu se proměňuje náš život do krásy. Vytrvejte a věřte, že změny velmi brzy pocítíte, až to pro vás nebudou jen prázdná slova. Věty můžete různě obměňovat tak, jak právě potřebujete a jak to cítíte zrovna správně.

Mluvme i s ostatními

Zrcadlo je také dobré k vyjádření toho, co se bojíte říci lidem osobně. Mluvte se svými rodiči, partnery, lékaři, učiteli, nadřízenými, s každým, s kým si potřebujete vyjasnit vztahy. Procvičujte si tak svoje sebeprosazování, žádost o povýšení, žádost o větší ohodnocení – výplatu, vyznání lásky, odpuštění. Je až neuvěřitelné, jak je to účinné. Když potkáte dotyčnou osobu druhý den po takovém cvičení, často přímo cítíte, že se něco změnilo.

Pokud jste se odcizili svým rodičům, použijte zrcadlo k opětovnému navázání vztahu. Dívejte se do zrcadla a říkejte: “ Mami, tati, chci abyste věděli, kdo skutečně jsem „. A pak jim to řekněte. Řekněte jim, jak jste skvělí, řekněte jim, co od nich chcete. Řekněte jim, jak byste si představovali váš další vztah. A nikdy nezapomeňte na závěr říci, že stojíte o jejich lásku a pochopení. Budete-li to opakovat tak tři týdny a pak rodičům zavoláte, nebo je osobně navštívíte, budete překvapeni, jaká změna se s nimi udála. A také s vámi, ve vašem nitru.

Později můžete dokonce afirmace i zpívat.

To vše přijde, až budete ve fázi velké důvěry v sami v sebe. Nezapomeňte, že vše co vypouštíme nahlas a to jak mluvíme, vše je taková forma afirmace. Naše slova mají velkou moc, protože opakováním jim věříme víc a víc a podle toho se následně chováme. Tak, jak nám někdo vtloukl do hlavy, že nejsme dost dobří, my tomu začali věřit, pak už to bylo naše tvrzení a jenom my sami můžeme přepsat naše tvrzení za nová.

Když milujeme sami sebe, pak automaticky pomáháme i k rozvíjení lásky všude ve světě.

A více metod a technik k posílení sebevědomí sdílíme na online workshopu Jsem na prvním místě společně s Aničkou Kabotovou. Provedu tě silnou hlubokou meditací a vizualizační metodou, která nastaví tvé nitro na centrum hodnocení dovnitř a okamžitě uvidíš změny – plus obsah, který připravila i Anička s jejími sebevědomými afirmacemi.

Připoj se k nám do 12.2  je workshop veřejný >>> Pak již nebude workshop dostupný ani nabízený.

 

Růžena Nekudová
Je vášnivá propagátorka meditací, zároveň i Buddhist Meditation Teacher. Svými meditacemi pomáhá lidem dosáhnout jejich vnitřního klidu. Ukazuje jim, že meditace jsou pro všechny bez rozdílu a že pozornost směřovaná sobě dovnitř má velký přesah do vnějšího světa pro zkvalitnění života ve všech oblastech.
Růžena je autorkou knihy Vězení jako dar a převratné metody Zrcadlo času, které pomáhá plnit své sny již tisícům lidí.
Více o Růženě najdete ZDE
Komentáře