Jak si měnit špatné návyky a zlepšit si svůj život

Já jsem taková a jiná nebudu, pro peníze se musím nadřít, moje práce mě nenaplňuje, nejsem dost dobrá, mám špatný osud, můj život je pořád dokola, život je těžký, život není peříčko, nikdy nenajdu toho pravého partnera, muži nejsou pro rodinu, můj život už lepší nebude a zlepšit si život prostě nejde.

Tak tohle je můj výčet přesvědčení (návyků, paradigmat), který mě dříve formoval.

Možná vám jsou tyto myšlenky povědomé. Nejsou to jen tak ledajaké myšlenky, jsou to naše zakořeněná přesvědčení, která nám bohužel přináší podobné starosti a problémy pořád dokola, opakující se hádky a nenaplněné komplikované vztahy, práci, která nebaví za málo peněz, nedostatek, chatrné zdraví atd.

Každý z nás má tyto přesvědčení, pokud se necítíme v našem životě úplně dobře.

Naše přesvědčení jsou naší předpokládanou pravdou, kterou se v životě řídíme a která nás často v životě omezuje.

Těmito přesvědčeními si tak ubíráme ze své životní radosti a spokojenosti, protože už samotný způsob našeho myšlení nám brání si vzít od života to nejlepší, co nám nabízí a tím si tak zlepšit život.

Všechno je energie

Pokud se cítíme špatně, máme i špatnou energii, která nám nepřinese nic dobrého. Můžeme si říct, kde ale ona bere takovou energii? Nikdo energii nedostává, ale každý z nás ji má v sobě a následně ji rozdává do okolí. Touha po nečem je mechanismus, který nechává naši energii ve flow.

Když se podívám všude kolem, tak v dnešní době je dobré nálady jako šafránu.

Naše problémy a bolesti se střádají dny, měsíce, roky až zjišťujeme, že ve 40 letech máme syndrom vyhoření, těžký stres, depresi, vážnou nemoc, život zkrátka na prd, místo toho, abychom si užívali života. Bohužel za chvíli se stanou psychické problémy, problémem číslo jedna.

zlepšit si život

A problémy máme především díky našemu špatnému nastavení mysli.

Lidé dělají věci, které nechtějí dělat, ale nevědí proč je dělají. Nepřinášejí jim výsledky, ale stejně je dělají. Proč se to děje?

Naše přesvědčení zamčené v podvědomé mysli kontrolují to, jak myslíme, jak se cítíme a co děláme, tzn. naši vibraci. Doslova kontrolují naše chování. Tím pádem kontrolují i to, co si přitahujeme do života.

Naše výsledky v životě, které máme nejsou nic jiného než status našich přesvědčení v naší podvědomé mysli.

Pokud se chceme zbavit problémů, chceme si zlepšit život a dosáhnout jiných výsledků, je potřeba se zbavit těchto neprospěšných přesvědčení a postupně si budovat návyky nové a udržovat si je.

Buď vděčný a šťastný za to, co máš, ale nikdy se nespokoj pouze s tím, co máš. Je dobré chtít víc.

Co je paradigma (přesvědčení)

Paradigma (neboli přesvědčení)  je množství návyků, které setrvávají v podvědomé mysli a dohromady kontrolují naše chování.

Zamyslete se nad svým běžným dnem, když ráno vstaneme a v noci jdeme spát, řídíme se automatickou rutinou. To se týká i způsobu jakým jíme, cvičíme, pracujeme, relaxujeme, mluvíme a reagujeme. To vše jsou naše automatické zvyky.

Naše přesvědčení má obrovský vliv na všechny aspekty našeho života, doslova je ovládá. Je to zdraví, práce, produktivita, kreativita, překonávání překážek, logika, peníze a schopnost je vydělat, vztahy mezi lidmi, vztah sám k sobě, sebevědomí..

Paradigma (přesvědčení) umísťuje každou z těchto oblastí do krabice, a bez ohledu na to, jak tvrdě zkoušíme prorazit zdi, nejde nám to, dokud nezměníme toto mentální přesvědčení.

Paradigmata jsou pantem, na kterém se houpe lepší život.

– Bob Proctor –

Jak se přesvědčení formuje?

Ačkoli každý máme neprospěšná přesvědčení, většinou jsme si je sami nevytvořili. Zdědili jsme je prostřednictvím našeho genetického vybavení a na základě okolí, prostředí, ve kterém jsme se pohybovali.

Naprogramovala nás DNA našich rodičů, předků, prarodičů, sourozenců, a také mnoho jejich přesvědčení po generace zpátky. A to není všechno … Součástí našeho paradigmatu se stalo téměř všechno, čemuž jsme jako malé děti byli vystaveni.

Když jsme malé děti, všechno, co se stalo a dělo kolem nás, šlo přímo do našeho podvědomí, protože jsme nemohli nic odmítnout. Vše jsme nasávali do sebe jako houba.

Jakékoli myšlenky, kterým jsme byli znovu a znovu vystavování v dětství, byly jako semena zasazená do úrodné půdy, do naší mysli. Zakořenili se a stali se součástí přesvědčení, které ovládá všechny aspekty našeho života.

Opakováním převzatých zvyků se stává postupně naše přesvědčení – naše pravda, které celý zbytek života věříme a žijeme podle ní.

Ve škole nás tohle neučí a my podle našich přesvědčení žijeme třeba 20… 30… 40… 60 let stejným způsobem, jakým jsme byli programováni jako malé děti.

Jak zjistíme svá neprospěšná přesvědčení?

Nejlepší způsob, jak identifikovat svá neprospěšná přesvědčení, je podívat se na naše současné výsledky. Můžeme to udělat i v době, kdy se nám nedaří, v době, kdy nám není úplně nejlíp a máme negativní myšlenky.

Představte si svůj život, zamyslete se nad těmito otázkami a klidně si na ně odpovězte:

 • žiješ tak, jak opravdu chceš žít? Pokud ne, proč ne?
 • jsi spokojený v oblasti práce a peněz? Pokud ne, co ti vadí?
 • jsi spokojený v oblasti vztahů s lidmi (partner, děti, rodiče, přátele)? Pokud ne, co ti tam nehraje?
 • jaký máš vztah sám k sobě? Co ti na sobě vadí?
 • vidíš v životě smysl, baví tě život? Pokud ne co ti brání?
 • más nějaké strachy, obavy, Jaké to jsou?
 • pokud se cítíš negativně, zeptej se sám sebe, proč?
 • zkus se zamyslet nad vším co ti vadí, co ve svém životě nechceš a napiš si to.

Odpovědi na tyto a podobné otázky nám pomůže identifikovat naše neprospěšná přesvědčení. Ty, které kontrolují naše výsledky, jakých právě teď dosahujeme.

Všechno, co nás dráždí vůči druhým, nás může vést k pochopení sebe sama.

– Carl Gustav Jung –

Dobrou zprávou je, že pokud nejsme spokojeni s výsledky, které máme právě teď, můžeme s tím něco udělat a zlepšit si život.

Jak změníme přesvědčení, které nechceme, za nové?

Přesvědčení se nezměníme pouhou vůlí. Ve skutečnosti existují pouze dva způsoby, jak toho můžeme docílit.

Jedním z nich je emocionální dopad. To je, když nás něco zasáhne tak tvrdě, že náš život nebude nikdy stejný. Je to obvykle negativní povahy, ale může to být také něco pozitivního. Mně osobně se tohle stalo, když jsem zažila vězení a kompletně se mi změnilo nastavení mysli v určitých tématech, kterými jsem procházela.

Druhým způsobem je změnit přesvědčení stejným způsobem, jakým byla vytvořena – opakováním myšlenek. Tak se vystavujeme znovu a znovu nové myšlence, která je pro nás prospěšná, pozitivní a tím nahradíme staré přesvědčení v naší podvědomé mysli, které tím zanikne.

Můžeme začít tak, že otočíme všechna vypsaná neprospěšná přesvědčení za pozitivní, vědomě si vybereme naši novou víru, která je v souladu s požadovanými výsledky a zvyklostmi, které nás dovedou k výsledkům, po jakých toužíme.

Jak přesvědčení zakořenit do podvědomé mysli?

Tyto pozitivní myšlenky opakuj tři dny po sobě, v krátké vizualizaci, stačí max minutku na každé nové přesvědčení, představ si to, jak se chceš vidět za čtvrt roku, v krátké budoucnosti, prociť příjemné pocity s důvěrou, jenom tak se může přesvědčení přepsat.

Např. tohle je dlouhou dobu mé přesvědčení číslo jedna, které si stále opakuji.

Nyní jsem tak šťastná a vděčná, že peníze přicházejí ke mně ve stále větším množství, a to prostřednictvím několika zdrojů nepřetržitě.

Je potěšující vědět, že tyto zdánlivě malé změny, které vědomě uděláme, mohou mít obrovský vliv ve výsledcích, které o čase pocítíme v každé oblasti v životě.

Když měníme svá přesvědčení, můžeme změnit svůj život natrvalo, a tím pádem i zlepšit si život.

Můžete také provést doplňující cvičení, rituál:

 • Zamyslete se o dosavadních výsledcích, které víte, že nechcete.
 • Zeptejte se sami sebe, jaké chování nebo návyky způsobují tyto výsledky?
 • Napište si dané chování, návyky co nejdetailněji.
 • Zeptejte se sami sebe, jaký zvyk nebo chování je přesně pravým opakem chování, které jste právě identifikovali.
 • Zapište si nové chování na jiný list papíru.
 • Spalte papír, který obsahuje špatný zvyk, chování (jako symbolické gesto).
 • Napište si nový pozitivní zvyk, chování čtyřikrát až pětkrát denně, opakovaně.
 • Přečtěte si tyto nové zvyky denně, nebo kdykoliv ve volné chvíli.
 • Nakonec tyto myšlenky tzv. vložíte do své podvědomé mysli.

Jakmile se začne zakořeňovat, odebírá moc špatnému návyku (chování, přesvědčení) a špatný návyk ve skutečnosti zemře kvůli nedostatku výživy. Poté převezme kontrolu nový zvyk – přesvědčení.

Teď to bude vyžadovat velké množství energie, porozumění sama sebe, úsilí, možná i nějaký ten čas pro to, dělat tyto cvičení a vizualizace, ale z vlastní zkušenosti vím a slibuji, že veškeré úsilí se vám brzy vrátí zpět, v podobě lepšího života, takového, kterého chcete vy sami a kterého si sami tvoříte.

Když jsem si já sama před třemi lety začala svá přesvědčení měnit, život se mi opravdu změnil. Začala jsem vydělávat hodně peněz, mám práci, která mě velmi baví a naplňuje, mám lepší vztahy s lidmi kolem sebe, pochopila jsem více sama sebe a své potřeby, změnila jsem přístup k mnoha věcem a také jsem se emotivně zklidnila.

zlepšit si život

Důležité je začít

Těším se na všechny, které když začnou, tak se jim změní život. Těším se až se potkáme nahoře, na vrcholu.

Možná vám budou bránit naše výmluvy, které tak rádi uplatňujeme, když si přejeme mít vše nejlépe hned na stříbrném podnose a bez úsilí a práce. Jen spolknout pilulku a vidět ty super výsledky.

Lidé putují životem a vymlouvají se. Kdykoli vidíme něco obtížného, ​​obvykle se vymlouváme, jak to nejde a jak se nám nechce nebo že to nefunguje. Tím ale nic nedocílíme. Bude vše při starém.

Pokud jsme ochotni a rozhodnuti začít, je důležité si říci: tento zvyk je něco, co mi brání žít v lepším životě a mám moc to změnit.

Prvním klíčem k tomu, abychom mohli zlepšit svůj život, je přestat se vymlouvat. Pokud si uvědomíme tuto pravdu, zavážeme se sami sobě zbavit se starých návyků ve prospěch nových.

Nejvyšší forma lidské inteligence je pozorovat sám sebe a ostatní bez hodnocení.

– Jiddu Krishnamurti –

Miluji vidět, jak se lidé mění a jak dosahují svých výsledků v životě. Nemám speciální talent, mám pouze úžasné informace, které vám chci předat, abyste i vy mohli dosahovat skvělých výsledků, takových, které chcete vidět. A vy je můžete mít právě teď, pokud vám štěstí protéká mezi prsty, právě teď to můžete zastavit a změnit.

My máme opravdu kontrolu nad tím, jak se můžeme cítit a chovat pokud změníme naše návyky, změníme celý náš život.

Pokud chcete změnit svoji podvědomou mysl a svá přesvědčení, které budou produkovat výsledky, získejte návod, jak toho můžete dosáhnout.

Návod získáte pouze do 20.11. PRÁVĚ ZDE >>>

Růžena Nekudová
Je vášnivá propagátorka meditací, zároveň i Buddhist Meditation Teacher. Svými meditacemi pomáhá lidem dosáhnout jejich vnitřního klidu. Ukazuje jim, že meditace jsou pro všechny bez rozdílu a že pozornost směřovaná sobě dovnitř má velký přesah do vnějšího světa pro zkvalitnění života ve všech oblastech.
Růžena je autorkou knihy Vězení jako dar a převratné metody Zrcadlo času, které pomáhá plnit své sny již tisícům lidí.
Více o Růženě najdete ZDE
Komentáře