Jak docílit zvýšeného stavu vědomí a neusnout při meditaci?

Při testování převratné, prastaré a mocné metody, která umožňuje změnit vaši budoucnost ve velmi krátkém čase, tímto vám ji představuji jmenuje se Zrcadlo času, jsem s mými klienty řešila meditaci a spánek.

Usínání u meditace je velmi časté a pokud se vám jednou za čas stane, že usnete, nemusíte se vůbec znepokojovat. Meditace má za úkol najít rovnováhu mezi soustředěním a relaxací. Někdy jsme příliš napjatí a někdy usínáme, vykonávání meditace není podle předepsaných pravidel, každý ji vnímáme individuálně a tak je to v pořádku.

Naučit se správnou rovnováhu v meditaci docílíme jedině praxí.

Jak docílit zvýšeného stavu vědomí a neusnout při meditaci?

Meditace má větší přínos než samotná relaxace. Když meditujeme, tak náš mozek je ve většině případů v hladině Alfa – ve stavu uvolnění. Když spíme, tak je mozek naladěn do stavu théta a delta.

Při dokonalém uvolnění jsme schopni se lépe napojit na naše podvědomí, kde jsou schované příčiny našich potíží a také jejich řešení. Předpokladem úspěchu je během meditace neusnout, protože při odblokování starostí a programů je zapotřebí naší aktivní mentální účasti.

Naše podvědomí vnímá meditaci i při usnutí,  je to velmi úzce spojené, ale vždy je lepší meditaci provést v celé délce jejího trvání – zvlášť řízené se záměrem. Meditace a spánek sdílí určité charakteristiky. Oboje zahrnují zastavení fyzikální činnosti, mentální aktivity, a smyslových vjemů. Zcela důležitý rozdíl mezi nimi je, že vstoupit do zvýšené změny stavu vědomí vyžaduje zvýšení energie, zatímco do podvědomí vyžaduje pokles. Do podvědomí nemůžeme vstupovat, když máme plno energie, vstupujeme do něj těsně před usnutím, v tomto stavu měníme naše přesvědčení a pak následuje spánek.

Zvyšení energie při meditaci

Jednou z výzev meditace je naučit se, jak zvýšit energii ne fyzicky, ne mentálně, ale ve stavu naprostého uvolnění. Při praxi toho lehce dosáhneme. Překážkou pro vstup do zvýšeného stavu vědomí je náš zvyk, který přichází při úbytku energie a to je spánek. Jsme zvyklí takto odpočívat, že stáhneme naši energii z těla, mysli a smyslů. Jdeme spát, je to pro nás přirozené. To není meditace. Klíčem k prolomení tohoto bězného cyklu je koncentrace naší vůle a energie, čímž se stává spánek nemožný.

Vysvětlím to na názorném příkladu dvou silnic A a B. Silnice A vede z kopce dolů zahýbající do leva. Silnice B je malá cesta vedoucí při zlomu silnice A do prava. Při začátku meditace si představte, že jdete po cestě dolů, tak se postupně probouzí vaše vědomí, ať už jdete spát nebo meditovat. Postupně po cestě ubývají obvyklé projevy energie, mluvení, pohyb, myšlení, cítění, slyšení, vidění atd.. A dostanete se do bodu zlomu, kde vidíte silnici B. V tomto případě se můžete rozhodnout, co chcete provést. Můžete i nadále snižovat vaši energii a to tak, že upadnete podvědomě do spánku anebo pomocí praxe, různých technik, vůle, soustředěnosti atd. zvýšíte vaši energii a vstoupíte do zvýšeného stavu vědomí.

Tímto praktikováním si můžete vytvořit nový silnější zvyk něž ten původní. Místo upadání podvědomě do spánku, můžete vstupovat do zvýšeného stavu vědomí.

Pokud však vaše energie stále klesá a vy se tím vydáváte doleva po silnici A a upadáte do snění a spánku, místo meditace.

Pokud jste si zvykli používat meditace pouze pro lepší spánek, zkuste to změnit a vraťte se ke skutečné meditaci se záměrem.

Existuje pár věcí, na které se můžeme zaměřit, abysme při meditaci neusínali tak často.

Vyzkoušejte:

  • Meditujte v sedě – najděte si místo, kde si pohodlně sednete. U některých meditací si můžete opřít hlavu (v délce 10-15 minut) a u delších seďte vzpřímeně. Nemeditujte na místě, kde spíte anebo rádi odpočíváte. Takové místo vám podvědomě vyvolává spací náladu. Když ležíte, tak naše mysl podporuje ospalý stav mysli.

    Jak docílit zvýšeného stavu vědomí a neusnout při meditaci?

  • Vyzkoušejte nové prostředí – zkuste meditaci v přírodě ( za hezkého počasí ), stáhněte si meditaci do telefonu a použijte sluchátka k poslechu venku. Nové místo bude pro vás vzrušující, mysl bude více probuzená. Únava se zpravidla dostavuje na místě, kde to dobře znáte. Když budete v místnosti, kde máte přetopeno nebo pohodlný gauč, rozhodně nahráváte tomu, abyste usnuli. Mírné nepohodlí vás udrží v bdělosti, ale dejte pozor, ať nejste rušení příliš. Můžete otevřít okno a čerstvý vzduch vám pomůže cítít se více vzhůru.
  • Zkuste meditaci po ránu – na meditaci si dopřejte určený čas. Ne, že si ji pouštíte až před spaním, ve stylu – co stihnu, stihnu. 🙂 Vstaňte dřív a zkuste ji hned po ránu. Vaše mysl je po ránu mnohem jasnější a vy se cítíte odpočatí. Samozřejmostí je dostatek spánku nejenom před meditací.
  • Vynechte jídlo – těžké jídlo těsně před meditací vede vaše tělo cítit se také těžce a plně a to vede přirozeně ke spánku. Když pijete kávu není na tom nic špatného, alekáva nebo alkohol vám vaši mysl poněkud rozruší. Doporučuji vypít před meditací sklenku vody s vizualizací vody jako energie.

Doporučuji:

Existuje pár technik při meditaci, které také pomáhají odeznít únavu a spánek. Mysl se tak probere a my ji dodáme energii, protože když usínáme, tak je mysl v pasivním stavu a nemá dostatek energie.

Budící metody – můžete vyzkoušet při meditaci držet v jedné ruce nějaký předmět, který uslyšíte při dopadu na zem, když během meditace usnete. Nebo postačí mít lokty opřené na židli a při usnutí vám klesnou ruce a tím se vzbudíte. Můžete zkusit různé polohy, při kterých byste nikdy neusnuli. Zkuste si nastavit na telefonu upozorňovací sekundový gong po pěti minutách.

Vizualizace během meditace – můžete si představit, že máte na samém vrcholu hlavy bílé světlo nebo žárovku, tato představa vám pomůže cítit se lehčeji a více upozorněni. Dokonce představa slunce přímo nad hlavou dělá zázraky.

Upozorňovací techniky pomocí mysli – v momentě usínání zkuste vaše tělo projet myslí zdola nahoru, změníte soustředění a tím se vrátíte zpět do Alfy. Můžete si také hrát tak, že například každou sekundu si v mysli projedete náhodně celé tělo, prsty, noha, ruka, pata, nos, krk, prsty atd… tím rozpohybujete svoji mysl.

Pokud meditace trvá během spánku celé týdny, je pravděpodobné, že vaše zbytková únava vychází na povrch. Nebojte se při pravidelnosti začne slábnout a vy byste měli přestat u meditace usínat.

Každý z nás je jiný, proto sami vyzkoušejte, co vám funguje nejlépe, abyste dosáhli požadovaného efektu.

Růžena Nekudová

Na základě svého příběhu, kdy skončila nespravedlivě ve vězení a padla na úplné dno, inspiruje lidi, jak zvládat těžké životní zkoušky, jak se z nejčernější temnoty dostat až na výslunní. Provází je zázračnou hladinou alfa neboli stavem uvolnění, směřuje je k jádru jejich trápení a následně k pozitivní změně. Je velká propagátorka meditací, které také vytváří, protože jí doslova zachránily život.

Růžena je autorkou knihy Vězení jako dar a převratné metody Zrcadlo času, které pomáhá plnit své sny již tisícům lidí.

Více o Růženě najdete ZDE
Komentáře