Stres – odkud se bere a jak na něj vyzrát?

Stres… Slovo skloňované dnes všemi pády. Proč je tu s námi a nikdy se jej nezbavíme?

Stres? Co to je a odkud k nám přichází?

Stres je stav těla a mysli, kdy je vše stažené, doslova a do písmene, nejen žaludek, střeva, nervy, ale veškeré buňky. Je to většinou prvotní spouštěč všech nemocí. Někdy se chová nenápadně, že ani nevnímáme, že je s námi, protože nás obklopuje denně a všechny, ať chceme, nebo ne. Ale většinou jsme si jej plně uvědomujeme a obtěžuje nás. Vadí nám.

V důsledku s ním nás třeba i něco bolí, nebo nám již propukla nějaká nemoc, přidali se deprese, syndrom vyhoření a jiné. Jsou s ním spojené všechny možné nepříjemné příznaky důsledky a rádi bychom se jich zbavili, ale většinou nevíme jak na to.

Můžeme polykat vitamíny, antistresové tabletky, ale pokud neodstraníme příčinu stresu, nic se nezmění, nebo ano, ale jen trochu a jen dočasně. Je to způsobem života, jaký žijeme.

Někdy už i víme, co náš stres způsobuje, tušíme to, ale dostali jsme se do podivného začarovaného kruhu, ze kterého je těžké vystoupit a sami se s tím nedokážeme vypořádat. Nemáme na to potřebnou energii, nebo jen nevíme jak na to.

 

Konkrétní příklady příčiny a následků stresu

Chodíte do práce, která vás nebaví, ale víte, že jí potřebujete. Máte rodinu a nemůžete si jen tak dát výpověď, bez toho, aniž byste měli novou. Máte šéfa, který na vás denně křičí, protože i na něj je tlak shora ve firmě, vytváří vám tak neúnosný stres, ale nemáte odvahu mu to říct, protože se bojíte o místo. Ani ta práce vás nebaví, je stereotypní, nedělá vám radost a nevidíte v ní žádný smysl.

Máte ale strach, že jinou práci neseženete, protože ve vašem okolí o žádné zrovna nevíte, možná jste z malé vesnice, kde je o práci nouze. A možná už ani nemáte sebevědomí, které by vám dovolilo si jen na novou práci pomyslet! Vždyť šéf vám každý den dává jasný důkaz o tom, jak jste neschopní, neplníte svoje úkoly tak, jak byste měli, tak proč by vás měli chtít někde jinde?

A tak každé ráno s nechutí a odporem, který ve vás následně vyvolává i depresi znovu vstanete, dáte si čaj, ani se nenasnídáte, protože se svírá žaludek už jen při pomyšlení, že do té práce MUSÍTE, a jdete to tam tzv. vydržet, 8,5h, 5dní v týdnu a zbývá vám chvilka odpoledne pro rodinu plus víkend, který věnujete úklidu bytu, návštěvě babičky a než se nadějete, je zase pondělí a jste tam.

Ve všední den po práci jdete nakoupit, udělat třeba večeři, úkoly s dětmi a je pozdní večer. Vzácná chvíle, kterou byste mohli věnovat sobě, nebo partnerovi, ale vy už nemáte sílu. Nemáte žádnou energii, žádný čas pro sebe, nic vás netěší.

Koníčky? Kde na ně všichni berou energii?

Vy jste většinu energie nechali v práci a když si jen představíte, že tam zítra musíte zas, nemáte už na nic chuť, jste jen unavení, deprimovaní a chce se vám spát. U někoho to možná dospělo tak daleko, že už ani spát nemůže, nebo se mu nedaří usnout. Myšlenky běží hlavou a přehrává se známý film.

Mám kamarádku, u které to dospělo tak daleko, že každé ráno zvracela, když měla jít do práce. Tělo se tak bránilo a dávalo jasné signály! Ale ona je neviděla. Nebo nechtěla vidět. Možná jen nevěděla, jak ze začarovaného kruhu ven. A přitom řešení existuje!

Energetičtí upíři a jak je rozpoznat

Dám vám ještě jiný konkrétní případ, co lidé často řeší a jak se u nich snadno objeví únava a syndrom vyhoření. Jsou to vztahy. To, když už nemáte kde brát.

A věřte, že ty nás dokážou úplně vysát! Jsou to tzv. energetičtí upíři, kteří se mnohdy maskují a nepoznáte je hned, ale čas je odhalí. Nejhorší je, když je to přímo váš partner, kterého máte po boku denně. Stačí jen představa, že přijdete z práce domů, otevřete dveře a tam se ozve známá věta…doplňte si sami…

A už se vám ježí chlupy na těle. Oklepete se a není vám zrovna nejlépe. Těšíte se, že bude o víkendu v práci a vy budete s dětmi sama, v klidu, bez stresu. Víte, že už jste s ním pouze ze setrvačnosti, láska se během let někam vytratila. Vaše zadupané sebevědomí vám ale šeptá: „Zůstaň! Nic jiného ti ani nezbývá. Co by sis počala se dvěma dětmi, sama, s jedním platem?“

A tak to točíte pořád dokola, dne za dnem, žádné vyhlídky na lepší budoucnost, žádná vize radosti, stereotyp a vše se jen horší a vy upadáte do větší a větší beznaděje, deprese. Nevidíte žádný hlubší smysl života, alespoň ne vašeho, v tuto chvíli, jste bez šťávy, bez energie.

Chcete změnit život a nevíte jak?

Nic vás už nenapadá? Možná jste to i zkusili, ale nevyšlo to. Nebyli jste důslední a vytrvalí, nešli dílčími kroky, chtěli jste vše hned. Ale nic se nezmění mávnutím proutku, to už asi tušíte. Tak jako se vaše problémy nenastřádaly za pár dní.

Asi by se vám líbilo, kdyby zavolala kamarádka a nabídla vám novou práci, zničehonic. Nebo jste vyhráli ve Sportce milion. Ale to jsou jen mizivé šance. Většinou se nic nestane z ničeho.

Ale, pozor! Pozitivní zpráva pro vás, stačí k tomu 21-60 dní. Je vědecky dokázáno, že nový návyk, zvyk pro tělo a naši mysl stačí trénovat min. 21 dní v kuse a jste tam.

 

8 tipů pro vás

Doporučuji a mám vyzkoušené:

  1. Rozhodnutí se pro změnu. Za vším stojí nejprve rozhodnutí. Vždy máme minimálně dvě možnosti ve svém životě. Nechat věci tak, jak jsou, anebo je změnit.
  2. Vizualizace změny. Nejprve se naladím na změnu, vizualizuji si. Umíte si ji představit? Tu vysněnou situaci. Zkusili jste to už? Vžijte se do daného změněného okamžiku, jak by měl vypadat, co nejpřesněji a tu situaci si představte. Jak se cítíte v daný moment? Jste šťastní? Opakuji denně a přepisuji tak svou mysl na pozitivní myšlení.
  3. Meditace. Využívám k tomu meditace. Meditace mě vždy uvolní, moje tělo i mysl. Můžete aplikovat i několikrát denně. Nemá nežádoucí účinky. Možná je trochu návyková, ale ku prospěchu věci.
  4. Uvědomělé pravidelné a hluboké dýchání. Už jen pravidelné dýchání vám přinese uvolnění. O pauze v práci, nebo třeba ve frontě na poště, to je jedno. Vždy, když pocítíte potřebu.
  5. Sepíšu všechny své možnosti, které mám a s těmi začínám pracovat. Uvědomím si tak, co mám v ruce a s čím mohu počítat. Uvědomění si je velmi důležité a pokud si to nenapíšu, většinou si to nesrovnám tak dobře. I to negativní má svůj význam a přínos.
  6. Hledám nové možnosti, které na seznamu nemám a o nichž si myslím, že mi pomůžou. Např. hledám stejně naladěné lidičky kolem sebe, chci mít kam sáhnout pro motivaci a zkušenosti druhých. Už kolikrát mě přivedl na výbornou myšlenku někdo jiný, takovou.
  7. Pracuji na sobě neustále. A pak se postupně dostávám k novým návykům, rituálům, které vedou ke zlepšení mé situace. Mnohdy stačí jen změnit úhel pohledu a sebe a se stejnou situací, která se nám zdála neřešitelná se popasujeme úplně jinak.
  8. Absolvuji nové kurzy, semináře k odbourání starých programů ap. Shodou okolností se nyní jeden velmi komplexní otevírá, po němž se budete cítit jako znovuzrození

Vše je jen a jen v naší hlavě.

Tak jako Fénix z popela může povstat a znovu se zrodit každý z nás. Stačí jen chtít. Teď už možná víte, nebo tušíte, že je dobré vše staré a nefunkční nechat odejít a nahradit novým, abyste byli zase šťastní, cítili se dobře, ve svém těle, ve svém nitru. Někdy stačí opravdu málo. První krok. Odpíchnout se od pomyslného dna. A já věřím, že to dokážete.

A pro čtenáře tohoto článku jsem připravila předprodejní slevu 800 korun na program Znovuzrození, pouze pár dní. Získej slevu ještě dřív než se otevřou brány programustačí se o ni přihlásit a já ti vše včas pošlu.

 

Pavlína Adamcová
Jsem terapeut duše, skrze verše jednoduše. Pomáhám a inspiruji, jak se nenechat limitovat a posouvat hranice. Čerpám ze svého bohatého osobní života i pracovního života (dvacetiletá praxe v lékárně, práce terapeuta Joalis, zkušenosti z oboru komunikací). Láska k lidem, pochopení a empatie mne dovedli až sem k vám, k "Probuď své já".
Komentáře