Na co myslíš, to se stane – kouzlo vizualizace

O tom, co je pro nás důležité rozhodujeme jen my sami. Nikdo jiný to za nás neudělá, ani nedělá.  Mozek denně pracuje s 250000 myšlenek. Záleží jen na nás, kterou si vybereme a kterou chceme dále rozvíjet a živit. To mozek nechává na nás.

Jakmile si jednu myšlenku vybereme, tedy dáme mozku podnět, že je pro nás teď nejdůležitější, mozek ji vyjme a ta putuje do solar plexu. Což je místo uprostřed hrudi. V mozku musí být místo na proudící myšlenky, proto se pro nás aktuálně důležitá myšlenka přesouvá. Pokud o ni však ztratíme zájem, stane se pro nás opět nedůležitou, vrátí se zpět do mozku mezi ostatní.

Solar plexus je místo, kde je myšlenka jen tehdy, když má pro nás hodnotu a my ji chceme živit, posouvat, rozvíjet. Je tedy v místě solar plexusu jen tehdy, jsme- li ochotni pro ni něco udělat, jakmile změníme hodnoty nebo své postoje k této myšlence, vrací se.

Vizualizace živí naše myšlenky.

Všechny nástroje vizualizace jako jsou obrázky, představy, plakáty, motivační deníky, motivační citáty fungují jako připomínka důležitosti dané myšlenky. Tyto vizualizační pomůcky nám vždy, když na ně narazíme připomínají důležitost, kterou jsme dané myšlence dali.

Cokoliv si dokážeme představit a považujeme to za důležité a cítíme to tak opravdu celým svým tělem, to se stane prioritou i pro naše tělo. Je pak schopno potlačit např. hlad jen, abychom se mohli věnovat tomu, co je pro nás nejdůležitější, tedy prioritní.

Tím, že se začneme soustředit opravdu na to důležité, stáváme se zároveň produktivnější a pomáhá nám v tom i mozek. Hlavně v noci je nás schopen posunovat k našim cílům. Nezřídka se ráno probudíme s řešením nějakého problému, který se nám dlouho nedařilo vyřešit. Nebo se naopak vzbudíme z děsivého snu, který nás nakopne k akci – abychom konali.

Vizualizace pracuje s našimi představami.

Naše vize je jako magnet, který nás přitahuje. Pokud si cokoliv vysníme, např. že si koupíme dům, tak od této chvíle budeme přirozeně sledovat všechny informace vedoucí k tomuto cíli – trh s nemovitostmi, naše příjmy, hypotéky, další možnosti financování. Celá naše vize nás táhne k cíli – koupit si dům. Jsme tímto cílem přitahováni jako k magnetu. Svoji pozornost se snažíme absolutně nasměrovat na tuto cestu do doby, než k cíli dojdeme.

Vizualizace pracuje především na bázi podvědomí, protože nejde o akci v mozku, ale v solar plexu.

Víte, co je to mentální trénink? Řada sportovců si vizualizuje svůj sportovní výkon, vysílá do jednotlivých svalů svého těla impulzy, jako při skutečném závodu. Sportovci si ve své vizualizaci procházejí celý zápas, celé utkání, celou trať.  Dokáží se hluboce soustředit, aby jejich prožitek této vize byl jako skutečnost.

Náš mozek nerozlišuje mezi skutečností a představou.

Pro náš mozek je obojí tady a teď – reálné. Pokud si v létě představíme zimu a sami sebe na lyžích, jsme schopni cítit chlad, vidět se na lyžích, vidět svah. Díky každé přestavě se změní naše pocity. I když jsme byli klidní, mohou naše představy způsobit neklid nebo naopak vyrovnanost. Záleží jen na nás, kterou představu budeme považovat za skutečně důležitou, ta se i stane.

Vizualizace je mocná, dokáže ovlivnit nejen to, jak se budeme cítit zítra, až dojdeme k cíli, ale i to jak se cítíme nyní, když k němu jdeme.

Nejkrásnější na vizualizování je ten fakt, že vlastně vůbec nemusí jít o výsledek, kterého chceme dosáhnout, ale i o tu cestu, stejně tak o to, že posunujeme sami sebe. Je jedno, co je na našem plakátu, co si konkrétně přejeme. Ať je to dobré nebo špatné, my sami si to dokážeme uskutečnit.

Jak pomocí vizualizace snížit úzkost?

Vizualizace není lékem na úzkost, ale způsobem, jak se s ní vypořádat. Je to způsob, jak rozvinout naši odolnost vůči stresu. Vizualizování je vlastně přestávkou ve vašem životě, který je plný stresu. Čím častěji se budete věnovat vizualizaci, tím méně se u vás bude úzkost i stres objevovat a i vaše každodenní aktivity vás budou více těšit.

Všichni jsme plni emocí, proto je obzvláště důležité na konci vizualizace přidat malou afirmaci. Nejlépe použitím vlastních slov řekněte sobě něco podobného: ” S mocí své mysli, s mocí své vůle a sebe-lásky i lásky k životu jsem vytvořila zdravé tělo. Můj zdravý život plný lásky a úspěchu ke mně přichází snadno a bez námahy, teď a vždy….”.

Více o vizualizaci, aby správně zafungovala, se můžeš dozvědět v kompletním návodu >>>

Růžena Nekudová

Na základě svého příběhu, kdy skončila nespravedlivě ve vězení a padla na úplné dno, inspiruje lidi, jak zvládat těžké životní zkoušky, jak se z nejčernější temnoty dostat až na výslunní. Provází je zázračnou hladinou alfa neboli stavem uvolnění, směřuje je k jádru jejich trápení a následně k pozitivní změně. Je velká propagátorka meditací, které také vytváří, protože jí doslova zachránily život.

Růžena je autorkou knihy Vězení jako dar a převratné metody Zrcadlo času, které pomáhá plnit své sny již tisícům lidí.

Více o Růženě najdete ZDE
Komentáře