Jak umět zvládat své vlastní emoce? Emoce jsme my. My sami si neseme za své emoce odpovědnost. Pokud s nimi neumíme zacházet, můžeme ublížit a to především sami sobě. Což se může projevit v podobě psychosomatických onemocnění, budeme mít dramatické vztahy, neúspěchy v práci a tak dál.
Emočně inteligentní lidé mají výborný vztah sami se sebou a také dokážou odhadnout, jaké emoce svým jednáním vyvolají v druhých.
Daniel Goleman ve své knize Emoční inteligence na základě výzkumů věhlasných psychologů Howarda Gardenera a Petera Saloveye vymezil pět základních oblastí emoční inteligence:
Emoce
Strach
Panika
Zoufalství
Opovržení
Averze
Znechucení
Hněv, vztek
Nenávist
Podrobení
Sklíčenost, úzkost
Vina
Stud
Utrpení, bolest
Smutek
Očekávání
Přijetí
Radost, štěstí
Překvapení
Odvaha
Touha
Naděje
Zájem
Údiv
Nadšení
Něžnost
Prožitek
Láska
Dále můžeme emoce dělit dle charakteru či kvality:
Je důležité, abychom se naučili s afekty nakládat již v jejich zárodku, tedy při pohybu emocí naším nitrem. Problém většiny z nás je, že si emoce většinou uvědomíme teprve v okamžiku, když opouští naší psyché rovnou ven, tedy až po výbuchu.
Svým výbuchem a afekty se domníváme, že se vydáváme na cestu ke spravedlnosti, tedy na cestu proti zlu těch druhých. Nedostatečná sebereflexe v otázce osobního nevědomí a emocí v nás tvoří nárok na spravedlivý boj, boj proti všem, kteří narušují naše pravidla a berou nám tak zdánlivý klid.
Silná potřeba nepřipouštět si a vytěsňovat nepříjemné emoce či myšlenky vede k popírání či vyhýbání se situacím, které emoce přináší. Děláme to vše jen proto, abychom zachránili své vědomí před emocionálním napětím a utekli před konfliktními situacemi.
Další naší chybou, kterou používáme k úlevě od afektů je, že v případě, že se nás něco dotkne, hlava nám vytvoří kouzelnou formulku (třeba: ale to se mě netýká), tím oklame naše slabé vědomí, nechá tak naše nitro mimo oblast pozorování, za chvíli dojde ke krátké emocionální úlevě. Afekt je vytěsněn zpět do hloubky nevědomí.
Emoce se dokážeme zbavit, ale už tak snadno se nezbavíme emočního obsahu, který je s ní spojený. Ego vládne dál. Tento klam je všeobecně morálně schvalován jako prostředek k vyhnutí se emocionálnímu utrpení a zároveň k udržení našeho pozitivního postoje na svět.
Když nepoznáme své emoce, nepochopíme, co se kolem nás a hlavně uvnitř nás děje. Podléháme nereálným vysvětlením našeho ega, které tak chrání samo sebe. Stáváme se tak plni beznaděje a uzavřenosti vůči našemu vlastnímu vnitřnímu světu. Silná potřeba vytěsnit nepříjemné emoce a myšlenky vede k absolutnímu překrucování a popírání či dokonce vyhýbání se situacím, jež s sebou emoce nesou. Uchováváme si tím svoji iluzi konzumního a pro nás ideálního života.
Dlouhodobé vytěsňování emocí vede k citové uzavřenosti, z duše se vytrácí schopnost empatie k druhým lidem. Vytěsňování emocí vede také k velké výbušnosti, prudké nekontrolovatelné reaktivitě. Aby se z nás nestal velký racionalista nebo člověk, který je bez vědomé kontroly, musíme se naučit své emoce reflektovat.
Mrkněte na hmatatelné vánoční dárečky k rozzáření svých emocí. Ke každému dostanete Vánoční MEDITACI ZDARMA v hodnotě 250 korun, k uvědomnění si své hodnoty na této Zemi.