My lidé, možná to ještě nevíme, máme v sobě skrytou moc samoléčby. Můžeme využívat léčení pomocí placebo efektu. Placebo efektem aktivujeme přirozený systém ochrany zdraví, který je lidskému tělu vlastní.
Já sama nedám na tento způsob dopustit, protože jej využívám prakticky pořád na cokoliv. Když mě začne bolet hlava, okamžitě pracuji se svojí energií a dokážu si pomocí myšlenky tuto bolest zmírnit nebo úplně eliminovat.
Placebo efekt je měřitelný, má neskutečný přínos pro zdraví, lepší výkonnost. Také může posloužit k dosahování osobních cílů, vytváření lepších návyků a celkové pohody. Studie Harryho K. Beechera z roku 1955 ukázala, že přes tucet klinických studií zahrnujících více než tisíc lidí, se 35 % pacientů léčených pro onemocnění pomocí placeba (tabletky cukru) namísto skutečného léku určeného k léčbě jejich onemocnění, cítilo lépe a vykazovalo měřitelné známky zlepšení.
Beecherova studie během dalších let zplodila tisíce následných studií, účinek placeba byl prokázán dostatečně často, takže mnoho klinických studií nových léků a léčebných postupů jej zohlednilo ve svých analýzách. Bez ohledu na léčebné použití, může být placebo efekt mocným nástrojem ke změně chování a motivaci lidí k sebezdokonalování, a to tak, že slouží jako fyzická motivace (např. energetický nápoj nás donutí věřit, že máme více energie než fyzický trénink), nebo duševní vzpruha (přátelé vám řeknou, že vypadáme hubenější, naše víra způsobí lepší pocit ze sebe a tím rychlejší úbytek kil).
Věda nyní zjistila, že za správných okolností může být placebo stejně účinné jako tradiční léčba.
Jak skutečně funguje placebo efekt není nikomu zcela jasné. Jedna skupina tvrdí, že je to důkaz, že pro některé jsou všechny nemoci jen v mysli a lze je překonat bez skutečné léčby. Druhá skupina tvrdí, že proces léčení – návštěvy doktora a nějaká léčba, ať už je to falešný lék nebo příkaz jít domů a vypít čaj – stačí k tomu, aby někoho přesvědčil, že dostává přesně to, co potřebuje, aby se uzdravil a jeho tělo zareaguje odpovídajícím způsobem.
Nechci tady říkat, že klasická léčba nefunguje, ale spíše ukázat, že může existovat i jiný způsob, jak se léčit, či praktikovat samopomoc svým případným problémům.
pozn. sugesce: je podmanivé působení neboli ovlivňování myšlení či představ, jemuž osoba neúmyslně podléhá. Podléhat může myšlence, představě, přání nebo názoru někoho druhého, ale také sám sobě.
I když je každá sugesce na úrovni naší centrální nervové soustavy reálným a naprosto fyziologickým jevem. Sugesce bez fyziologické změny v těle neexistuje. Placebo efekt je naprosto reálný fyziologický efekt v lidském organismu. Při tomto fyziologickém procesu dochází ke změnám hladin některých látek v krvi, změnám tlaku, tepu i teploty a chemické reakce v mozku, kdy náš mozek začne produkovat endorfin, endomorfin a dopamin.
Placebo efekt představuje fascinující spojení mezi myslí a tělem, které stále není zcela pochopeno. Právě spojení mysli a těla je jednou z velkých otázek.
Víme, že síla placebo efektu může vést k uvolnění různých malých molekul, jako jsou neurotransmitery a hormony. Ty pak mohou ovlivňovat jiné části těla a způsobit změny. Placebo efekt má významný vliv na psychické symptomy nemocí, jako je bolest nebo deprese.
Pokud si vezmeme specifickou pilulku na bolest hlavy, můžeme začít spojovat tuto pilulku s úlevou od bolesti. Ordinaci lékaře můžeme spojit s léčbou a tím, že se budeme brzy cítit lépe. Tato asociace pak dokáže ovlivnit náš názor na léčbu, kterou dostáváme. Síla placeba je právě v našem očekávání, jestliže čekáme, že nám pilulka zmírní bolest, můžeme se cítit lépe ihned po jejím užití.
Síla placeba je v tom, že dokážeme využít naší sílu mysli a víry, že postup či léčba bude fungovat. Jde o vytvoření silného pouta mezi mozkem a tělem a tím, jak vzájemně spolupracují. Velmi zkráceně náš mozek řekne našemu tělu, co potřebuje, aby se cítil lépe. A opačně tělo reaguje tak, aby mozek pochopil, co potřebuje k jeho uzdravení. Takže naše mysl dokáže být skutečným léčebným nástrojem.
Podvědomí je typem našeho tělesného vědomí, které nemá přesah do racionální sféry. Naše podvědomé očekávání může být spouštěčem placebo efektu. Náš organismus je schopen dostat se působením nějakých věcí do určitého očekávání, které si plně a kvalitně uvědomujeme. Placebo efekt může být a je výsledkem našeho vědomého i podvědomého očekávání.
Často funguje tak, protože nevíme, že dostáváme nějakou jinou pilulku místo opravdového léku. Funguje je ale i tak, že víme, že jej dostáváme. I když víme, že to není pravý lék, samotná akce – ať už dostání něčeho jiného, povzbuzení, či názor blízkého, může stimulovat náš mozek k tomu, aby si myslel, že se uzdravujeme.
Tím, že něco dostaneme, ať už lék nebo si nalepíme na hrnek nálepku zdraví, je to pro nás takový rituál, který říká našemu mozku, že děláme něco pro své zdraví a má to pozitivní léčivý účinek. Proto to má takový vliv na naše podvědomí, následně myšlenky a tělo pak reaguje pozitivně.
Pozornost a emoční podpora, kterou si sami dáváme, nám velmi pomáhá cítit se více spokojeně, a to vede k našemu uzdravení především na duši. Pamatuji si větu, kterou mi řekl Vladimír Kafka v rozhovoru, že rakovinu způsobuje především nedostatečná vědomá pozornost pro sebe sama nebo od druhých.
Čím více si myslíme, že dosahujeme svých cílů a dosahujeme pokroku, tím větší je pravděpodobnost toho dosáhnout.
1.Takový klasický příklad je, když potřebujeme zhubnout nějaká kila. Chceme se vzdát nezdravého jídla a začít zdravější stravou. První co uděláme je, že se začneme soustředit na potraviny, které chceme nově jíst, ne na jídlo, které chceme ze své stravy vyřadit. Funguje to tak, že i když večer neodoláte a vezmete brambůrky, pokud si pomyslíme, že je to nezdravé, škodí to a přibereme, tak se tak děje. Ale pokud si pomocí mysli uvědomíme, že si to jednou můžeme dovolit a nic nám to neudělá, tak je to v pořádku. Proto u každého jídla si pochutnávejte a nalaďte se na to, že vaše tělo to přijímá, je zdravé a hubne. Po jednom jablku hned nezhubneme, ale tato aktivita má vlnový efekt v našich dalších aktivitách a může nás přimět ke zdravějšímu životnímu stylu.
Stejné je to s pohybem, pokud chci cvičit, můžu začít malou procházkou, pokud věřím, že mi pomůže shodit kila, tak je prostě shodím i touhle malou aktivitou. Jedna malá půlhodinová procházka opakovaně může udělat velký rozdíl a změny s naší postavou. A když začnete touto malou aktivitou můžeme dosáhnout mnohem větších výsledků, protože povzbudíme naše tělo a mysl k přirozené aktivitě a léčení díky placebo efektu je na světě.
Jedna studie například ukázala, že při jídle s velkými příbory se budeme cítit rychleji sytí. Stejně jako při jídle z menších talířů. I pouhé zpomalení při jídle nám může pomoci. Tyto techniky přesto přimějí naši mysl změnit chování a dosavadní zvyky, které nám mohou pomoci dosáhnout vašich cílů.
2. Můžete si změnit okamžitý pocit nálady, nebo uzdravit se během pár minut, ať už od bolesti hlavy nebo posílit imunitu, dosytit hojnosti či pocit sebevědomí, to vše, můžeme také dosáhnout placebo efektem a to tak, že si lepíme na sklenice, karafy, či hrnky nálepky s patřičnými slovy, které mají na nás a hlavně na vodu pozitivní vliv. Struktura vody mění tyto slova na molekulární bázi a následně tímto můžeme ovlivnit celou naši mysl, tělo i bytí.
My jsme takové harmonizační nálepky vytvořili s dvaceti slovy. Zvolili jsme na ně zlatou barvu, která uklidňuje, navozuje hojnost, spokojenost a radost, působí antidepresivně.
Využívejte placebo efektu nejlépe a pouze pozitivním směrem. Využít jej můžete naprosto ke všemu, ke zmírnění bolesti, zvýšení imunity, normalizaci tlaku, pulsu, dýchání, trávení, pro lepší spánek… (protože funguje i naopak – nocebo efekt) zvlášť u nemocí a informací, které vám sděluje lékař. Máme tendenci tomu věřit a často nám to může přitížit.
Věřím, že zanesete tento léčebný efekt do vašich životů, uvidíte, jak se vám promění.